Uczniowie klas trzecich o profilu biologiczno-chemicznym na zajęciach w Instytucie Chemii UŚ

Uczniowie klas trzecich o profilu biologiczno-chemicznym na zajęciach w Instytucie Chemii UŚ

W dniu 16 marca 2023 r. uczniowie klas 3c i 3g wzięli udział w edukacyjnym wyjeździe do Katowic. Zorganizowane w Instytucie Chemii Uniwersytetu Śląskiego zajęcia obejmowały warsztaty chemiczne, podczas których młodzież wykonała szereg bardzo istotnych doświadczeń z zakresu chemii organicznej, takich jak: badanie zachowania alkoholi wobec utleniacza, próba Trommera i Tollensa, identyfikacja wybranych grup związków organicznych takich jak fenol, białko i skrobia. Wśród doświadczeń z chemii nieorganicznej uczniowie badali właściwości utleniające manganianu(VII) potasu w zależności od pH oraz właściwości hydratów, a także otrzymywali wybrane związki koordynacyjne metali.

Dodatkowo uczniowie wzięli udział w niezwykle interesującym wykładzie prowadzonym przez Pana Prof. dr hab. Roberta Musioła. Pierwsza z grup wysłuchała wykładu o temacie „Medycyna w pigułce”, który przedstawiał kulisy odkryć pięciu nowych leków. Leki te przyczyniły się do powstania nowych działów medycyny.

Drugi z wykładów o temacie „O co chodzi w nauce” opisywał jakie cechy charakteru musi posiadać naukowiec, aby móc zgłębiać naukę, dokonywać odkryć oraz wyjaśniać funkcjonowanie świata.

Uczniowie wrócili z zajęć pełni wrażeń.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
11.04.2024
Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

Niezwykłe odwiedziny – rodzina Karla Velana w naszej szkole

9 kwietnia br. gościliśmy w murach naszej szkoły synów Karla Velana: Ivana i Toma, którzy przyjechali do Polski wraz ze swoimi żonami, by ponownie...

czytaj więcej
11.04.2024
Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Uczniowie z grup francuskich zakończyli Miesiąc Frankofonii

Frankofonia to wspólnota 300 milionów ludzi z pięciu kontynentów, posługujących się językiem francuskim. Międzynarodowy Dzień Frankofonii...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności