Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”

Wystawa „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”

21 marca 2018 r. w naszej szkole otwarto wystawę historyczną pt. „Niemiecki Nazistowski Obóz Śmierci Konzentrationslager Auschwitz”.

Ekspozycja prezentuje zarówno najbardziej istotne zagadnienia dotyczące historii obozu, jak również genezę ruchu nazistowskiego oraz eksterminacyjne oblicze okupacji niemieckiej na ziemiach polskich. Akcenty tematyczne położone zostały przede wszystkim na przyczyny założenia obozu i polityczne tło jego funkcjonowania, przebieg zagłady Żydów, formy eksterminacji, warunki bytowania w obozie oraz zatrudnienie więźniów. Ekspozycja obejmuje także formy oporu oraz pomocy udzielanej więźniom z zewnątrz. Odrębne plansze prezentują wyszczególnione grupy ofiar takie jak: kobiety, Romowie, dzieci lub jeńcy sowieccy.

Uroczystego otwarcia wystawy dokonał kustosz Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau w Oświęcimiu Pan Mirosław Obstarczyk wraz z Wicestarostą Żywieckim Stanisławem Kucharczykiem, Przewodniczącym Komisji Edukacji Rady Powiatu Adrianem Midorem oraz Dyrektorem Wydziału Oświaty i Wychowania Andrzejem Widzykiem. Otwarciu wystawy towarzyszył wykład Pana Mirosława Obstarczyka pt. „Rotmistrz Witold Pilecki – Ochotnik do Auschwitz”.

Wystawa została zorganizowana dzięki inicjatywie Wydziału Oświaty i Wychowania Starostwa Powiatowego w Żywcu i prezentowana będzie w każdej ze szkół średnich, dla których organem prowadzącym jest Powiat Żywiecki. Należy podkreślić, że ekspozycja powstała w oparciu o materiały źródłowe i ikonograficzne Państwowego Muzeum Auschwitz-Birkenau i składa się z 30 plansz wydrukowanych na tkaninie w formacie 70 x 180 cm.

Organizatorzy otwarcia wystawy: Ewa Góra i Adrian Midor

deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

srebrna szkoła

08.08.2022
Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Żegnamy Panią Profesor Reginę Żywotko – emerytowaną nauczycielkę naszego liceum

Z głębokim żalem zawiadamiamy, że w dniu 6 sierpnia 2022 roku w wieku 91 lat odeszła od nas Pani Regina Żywotko – nauczycielka języka rosyjskiego w...

czytaj więcej
05.08.2022
XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

XXIV AKCJA WAKACYJNA „Wycieczka za 1 zł”- LATO 2022 (Podsumowanie)

Rok 2022 = 5 wycieczek = 310 osób24 LATA = 178 WYCIECZEK = 9259 UCZESTNIKÓW Zakończyła się tegoroczna XXIV Akcja „Wycieczka za złotówkę – LATO...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności