XXII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

XXII szkolne obchody Międzynarodowego Dnia Liczby Pi

Dnia 15.03.2023 r. klasy matematyczne uniwersyteckie wzięły udział w szkolnych obchodach Międzynarodowego Dnia Liczby Pi. Tematyka tegorocznego świętowania była związana z epoką Renesansu oraz wybitnym jej przedstawicielem, a zarazem patronem naszej szkoły - Mikołajem Kopernikiem.

W czasie obchodów Dnia Liczby Pi uczniowie zaciekle rywalizowali w konkursach matematycznych, mogąc pochwalić się swoimi zdolnościami matematycznymi oraz umiejętnościami szybkiego liczenia, a także współpracy. Wielu emocji dostarczyły przede wszystkim konkursy typu Quizizz, w których udział brali wszyscy uczestnicy wydarzenia. Ogromnie wyczekiwany był moment recytacji rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Uczniowie zastanawiali się, czy zostanie pobity zeszłoroczny rekord Michała Szymońskiego, który wyrecytował z pamięci aż 434 cyfry rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. W tym roku mieliśmy ogromną przyjemność być świadkami ustanowienia nowego, niesamowitego rekordu ponownie w wykonaniu Michała Szymońskiego z kl. 2B, który pobił swój zeszłoroczny rekord i wyrecytował aż 900 (!) cyfr rozwinięcia dziesiętnego liczby pi. Wszyscy gratulowaliśmy Michałowi tak wspaniałego osiągnięcia! Również wyjątkowym momentem było to, kiedy Katarzyna Knapek z kl. 3b zagrała na fortepianie melodię opartą na rozwinięciu dziesiętnym liczby pi.

Dzień obchodów nie opierał się jednak tylko i wyłącznie na konkursach. Wysłuchaliśmy wykładu Profesora dr. hab. Tomasza Szostoka o paradoksie rachunku prawdopodobieństwa, w czasie którego mieliśmy okazję się dowiedzieć, że nie można całkowicie polegać na intuicji, tylko należy wziąć kredę i wszystko dokładnie policzyć. Poznaliśmy sposób, w jaki działają los, zakłady i loteria. Drugi wykład, wygłoszony przez Profesora dr. hab. Romana Badorę, dotyczył kanapki z funkcją addytywną i stanowił przybliżenie nowoczesnych problemów równań funkcyjnych. Dodatkowo uczennica z kl. 3b, Katarzyna Witas, poprowadziła ciekawy wykład dotyczący największego dokonania Mikołaja Kopernika, które opisał w książce „De revolutionibus orbium coelestium”, czyli "O obrotach sfer niebieskich".

W tym dniu zostali również wyłonieni najlepsi matematycy roku, którymi zostali Dominika Wiewióra z kl. 4b i Robert Ponikiewski z kl. 4b. Serdecznie gratulujemy im godnych pochwały osiągnięć i życzymy dalszych sukcesów. Klasą, która zwyciężyła
w największej liczbie konkurencj, była klas 2b.
Zwycięstwo uczniów tej klasy zostało osłodzone pysznym torem i gromkimi brawami.

Serdecznie dziękujemy Dyrekcji, Wykładowcom, Nauczycielom i Uczniom klas uniwersyteckich matematycznych za udział w tym wyjątkowym wydarzeniu
oraz zaangażowanie.

Dziękujemy także organizatorom tegorocznych obchodów święta, czyli klasie 3b
wraz z opiekunami- Panią Agnieszką Król i Panem Markiem Gołkiem.


deklaracja dostępności

epuap

bip

stowarzyszenie przyjaciół lo

stowarzyszeni 21 wiek

Współpraca
z ATH w Bielsku-Białej
ATH instytut neofilologii
12.07.2024
Żywieckie Suwakowanie

Żywieckie Suwakowanie" ruszyło!

Już po raz XVIII muzycy z kraju i zagranicy biorą udział w warsztatach, lekcjach, koncertach, które odbywają się w naszym liceum, Państwowej Szkole...

czytaj więcej
03.07.2024

Świadectwa dojrzałości 2024

Informujemy maturzystów, że świadectwa dojrzałości będą wydawane w sekretariacie szkoły od dnia 9 lipca 2024 roku od godziny 12:00 za...

czytaj więcej
Narzędzia dostępności